Hipertermia
– jak ją rozpoznać
i jak pomóc?

Grafika tytułowa Hipertermia

Sezon letni w pełni. Słońce, błękitne niebo i wyższe temperatury zachęcają do wyjścia na górskie wycieczki. Wydawać by się mogło, że jeśli dobra pogoda dopisuje, nic nam nie grozi.

Nic bardziej mylnego!

Miejcie na uwadze, że w takich warunkach bardzo łatwo może dojść do 𝗵𝗶𝗽𝗲𝗿𝘁𝗲𝗿𝗺𝗶𝗶, czyli przegrzania organizmu.

Hipertermia przybiera różne formy, w zależności od temperatury ciała i jej wpływu na organizm.

Wyróżniamy 3 stopnie hipertermii:
  • przegrzanie,
  • wyczerpanie cieplne,
  • udar cieplny (stan nagły).

Hipertermia może być spowodowana: wysoką temperaturą otoczenia oraz zwiększoną wilgotnością powietrza, długotrwałym wysiłkiem fizycznym, a także brakiem odpowiedniego nawodnienia organizmu (nie tylko podczas aktywności).

Organizm człowieka zawsze dąży do osiągnięcia stanu równowagi, czyli homeostazy. Gdy wzrasta temperatura krwi, w naszym ciele uruchamiane są mechanizmy ułatwiające jego schłodzenie: serce zaczyna szybciej bić, zwiększa się częstość i głębokość oddechów, rozszerzają się naczynia krwionośne skórne (pojawiają się rumieńce), zaczynamy się bardziej pocić. Gdy temperatura głęboka ciała przekroczy 41℃, dochodzi do nieodwracalnych zmian w strukturze białek (tzw. denaturacja) budujących ludzkie ciało.

Na hipertermię szczególnie narażone są:
  • niemowlęta (noszone w nosidle, będące w wózkach) oraz małe dzieci – ich mechanizmy obronne nie są w pełni rozwinięte;
  • osoby w podeszłym wieku – z powodu występowania chorób współistniejących (choroby układu krążenia, układu oddechowego);
  • osoby podejmujące intensywny wysiłek fizyczny, a niemające odpowiedniego przygotowania i takie, które nie zadbały o nawodnienie organizmu.
Objawy
  • Przegrzanie – zmęczenie, zawroty i bóle głowy, nudności, niekiedy bolesne kurcze mięśni brzucha lub kończyn.
  • Wyczerpanie cieplne – blada chłodna skóra, przyspieszone tętno, nasilenie nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia świadomości.
  • Udar cieplny – gorąca sucha skóra, zaburzenia świadomości, majaczenie, utrata przytomności.
W przypadku hipertermii należy:
  • powstrzymać się od wysiłku i zaprzestać wykonywanej aktywności fizycznej;
  • chronić się przed dalszym narażeniem na ciepło (np., o ile to możliwie, przenieść się w chłodne miejsce);
  • pić chłodne napoje, koniecznie z elektrolitami (nadmierna ilość samej wody jest niekorzystna).
Zapamiętanie tych zasad ułatwi angielski akronim FIRE:

𝗙 – płyny (nawadnianie chorego) (fluid)

𝗜 – chłodzenie (lód) (ice)

𝗥 – odpoczynek (rest)

𝗘 – rozpoznanie choroby (recognition of emergency)

Jeżeli mimo tych czynności samopoczucie wasze lub osoby, której pomagacie, nie ulegnie poprawie w ciągu 20–30 minut bądź pojawią się drgawki, splątanie czy śpiączka, konieczne jest wezwanie pomocy i transport do szpitala!

W przypadku podejrzenia udaru cieplnego należy:
  • wezwać pomoc;
  • rozpocząć intensywne chłodzenie: pozbyć się zbędnej odzieży, polać ratowaną osobę zimną wodą lub zanurzyć ją w jeziorze albo strumyku.
Jeśli dojdzie do utraty przytomności lub skrajnego wycieńczenia, należy:
  • wezwać pomoc;
  • ułożyć tą osobę w pozycji bocznej ustalonej, kontrolować jej oddech i schładzać;
  • nie podawać płynów!;
  • czekać spokojnie na ratowników.
Jeśli dojdzie do zatrzymania krążenia należy:
  • rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z zasadami przeprowadzania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

W kolejnym poście napiszemy o zasadach właściwego nawadniania – bo przecież „lepiej zapobiegać niż leczyć”.