Żmija w górach – jak zachować się w razie ukąszenia?

Grafika tytułowa do artykułu

W Polsce jedynym jadowitym wężem jest żmija zygzakowata. Wielu z nas obawia się ukąszenia podczas wycieczki w górach. Oto, co powinniśmy, a czego zdecydowanie nie powinniśmy robić, jeśli dojdzie do takiej sytuacji.

To musisz zapamiętać!
  • W przypadku ukąszenia przez żmiję konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna!
  • Działania ratunkowe należy rozpocząć jak najszybciej.
  • Podchodząc do poszkodowanego, zadbaj o własne bezpieczeństwo! Żmije zazwyczaj gryzą raz, jednak być może w pobliżu znajduje się drugie zwierzę.
Jakie działania podjąć?
  • Skontaktuj się ze służbami ratunkowymi – aby zapewnić sobie pomoc w miejscu zdarzenia lub w dotarciu do szpitala.
  • Aby spowolnić i ograniczyć rozprzestrzeniania się jadu, osoba ukąszona powinna się jak najmniej ruszać. Należy zapewnić jej spokój.
  • Jeśli masz możliwość, zrób wężowi zdjęcie, by można go było zidentyfikować. Nie jest to jednak priorytet.
  • Poluzuj lub ściągnij ciasną odzież (i biżuterię💍) z miejsca ugryzienia.
Jak zabezpieczyć ranę po ukąszeniu?
  • przemyj ją wodą lub płynem do przemywania ran;
  • przykryj sterylnym opatrunkiem i lekko zabandażuj;
  • postaraj się unieruchomić pogryzioną kończynę oraz zadbaj, aby trzymać ją poniżej poziomu serca; w razie potrzeby załóż szynę lub temblak.

Czego nie należy robić?

• nacinać miejsca ukąszenia;
  • odsysać jadu ustami lub mechanicznymi urządzeniami ssącymi;
  • zakładać opaski uciskowej.
Co jeszcze warto wiedzieć?
  • Jeśli ukąszona zostanie osoba dorosła i zdrowa, nie powinno mieć to negatywnych skutków.
  • Najbardziej narażone na powikłania po ugryzieniu są osoby starsze oraz dzieci.
  • Jakiekolwiek ukąszenie może być bardzo niebezpieczne dla osób cierpiących na ciężkie alergie lub tych, które przebyły wcześniej wstrząs anafilaktyczny. Ta grupa ludzi powinna zawsze mieć ze sobą adrenalinę do podania domięśniowego (𝗣𝗘𝗡 – dostępny na receptę).

Zapamiętaj!

Po ukąszeniu przez żmiję Ciebie lub towarzysza wycieczki przede wszystkim zachowaj spokój. Postaraj się dotrzeć do szpitala tak szybko, jak to możliwe. Lekarze być może zalecą 24-godzinną obserwację, a także podanie specyficznej anatoksyny przeciwko jadowi węża.

Zawsze, gdy nie masz pewności, jak postąpić w razie wypadku, zadzwoń pod numer alarmowy 𝟭𝟭𝟮, pod którym uzyskasz potrzebne informacje.