Weekend #SafeBase za nami!

Zdjęcie przedstawiające uczestników Safe Base w Schronisku Przysłop podczas ćwiczeń z pierwszej pomocy

W drugi weekend marca w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią górą odbyło się wydarzenie pod nazwą #SafeBase, promujące temat bezpieczeństwa w górach. Nie mogło nas tam zabraknąć!

Bogata agenda

Kiedy w piątkowe popołudnie ruszyliśmy w drogę do Wisły, zastanawialiśmy się, jak wielu uczestników spotkania możemy się spodziewać. Ile z osób, które wyruszą na weekend w góry, przyciągnie sala wykładowa?! Na szczęście nasze obawy okazały się  płonne. Wczesnym, sobotnim popołudniem schronisko wypełniło się ludźmi,  gotowymi do nauki, słuchania prelekcji i uczestnictwa w warsztatach. Świetny program wydarzenia i wspaniali goście (przedstawiciele Gopr, KW Bielsko Biała, Lubelskiego Klubu Morsa oraz Olek Jaworski i Wojciech Szatkowski, a także MY) stały się gwarancją sukcesu.

My też szkoliliśmy!

Jako współorganizatorzy przygotowaliśmy dla uczestników kilka tematów:

• Krzysztof Korn, Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV/UIAGM/IFMGA, Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA, Ratownik Ochotnik TOPR opowiadał o przygotowaniu do wycieczki w góry oraz metodach planowania wyjścia. Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się,  jaką odzież, obuwie i sprzęt należy wybrać, planując zimowe wyjście w góry. Krzysztof tłumaczył o zasadach doboru raków i czekana oraz czym jest zimowe ABC.
  • Lek. Barbara Kącka oraz instruktorzy z COR-MED poprowadzili wykład i warsztaty z pierwszej pomocy, podczas których uczestnicy (blisko 50 osób!) mieli możliwość przećwiczenia BLS w praktyce.
  • Lek. Wiktor Lorens podzielił się wiedzą na temat urazów w górach i o tym, jak prawidłowo zabezpieczyć poszkodowanego.
  • Anna Hornowska – Przewodnik Tatrzański III Klasy, fizjoterapeutka i mama 6-latka – opowiadała o planowaniu wyjścia w góry z dziećmi w różnym wieku. Ania przygotowała dla słuchaczy wskazówki, o tym, co należy mieć zawsze przy sobie oraz jak umiejętnie zachęcić maluchy do wycieczki z rodzicami.
Niesamowite schronisko, niesamowici ludzie!

#SafeBase przerosło nasze oczekiwania. To wydarzenie, które warto zapisać sobie w kalendarzu na przyszły rok!

Po raz pierwszy mieliśmy przyjemność odwiedzić Schronisko Przysłop. Właściciele, którzy prowadzą je od kilku lat  – Agnieszka Schwenk–Sapeta oraz Szymon Sapeta – stworzyli miejsce, do którego warto wracać. Wspaniały klimat, wyśmienita kuchnia i przede wszystkim bardzo ciekawa oferta cyklicznych imprez. Na pewno będziemy tu często zaglądać

P.S. Koniecznie wejdzcie na stronę schroniska i polubcie ich profil na Facebooku!