Czym jest folia NRC i jak jej używać?

W obiegowej opinii folia NRC funkcjonuje jako “tarcza” chroniąca przed nagłymi zmianami temperatury i jest samowystarczalna, powinna znajdować się w każdej apteczce. Kto tak sądzi, popełnia błąd!

Dlaczego? Wiele badań prowadzonych w ostatnich latach wykazało, że folia sama w sobie to zbyt mało, aby zapewnić właściwą izolację termiczną. 

Czym jest Folia NRC?

Folia NRC to najczęściej dwukolorowa (złota i srebrna) płachta grubości 0.01mm  z metalizowanego tworzywa sztucznego (polipropylenu) o wymiarach 210×160 cm. Znana jest także między innymi  jako koc ratunkowy, folia życia, czy koc termiczny.

Kiedy skorzystać z folii NRC?

Folia NRC ma wiele zastosowań. Jest wodoszczelna, więc chroni od deszczu, przyda się też do przykrycia dziurawego namiotu, posłuży jako dodatkowa warstwa termoizolacyjna narzucona na śpiwór czy na odzież podczas górskiej wędrówki.

Skupmy się jednak na jej wykorzystaniu, gdy zdarzy się wypadek, a znajdujemy się w terenie górskim lub innym, gdy czas oczekiwania na służby ratunkowe może być bardzo długi. Chodzi o takie sytuacje, gdzie poszkodowany będzie narażony na wychłodzenie ze wszystkimi jego konsekwencjami. Ta wiedza przyda się również w mieście, i to nie tylko zimą

Jak stosować folię NRC?


Kolor folii na zewnątrz nie ma znaczenia

Panowała opinia, że gdy temperatura jest niska, złoty kolor powinien znajdować się na zewnątrz, a gdy wysoka – odwrotnie. Obecnie jednak uważa się, że nie ma znaczenia,  który kolor znajdzie się na wierzchu, a to, że osoba ratująca skupia się na kwestii koloru tylko nie potrzebnie ją rozprasza. Wydaje się, że kolor jest ważny, gdy kontrastuje z otoczeniem, ponieważ ułatwia zlokalizowanie poszkodowanego.

Zabezpieczenie przed utratą ciepła

Aby odpowiednio zabezpieczyć osobę poszkodowaną, musimy uchronić ją przed wychłodzeniem. Doskonałym izolatorem jest powietrze, dlatego z dostępnych w danym momencie przedmiotów należy utworzyć warstwową osłonę umożliwiająca zatrzymanie powietrza wewnątrz folii. Będzie ono oddzielało daną osobę od środowiska. Ponadto folia sama w sobie odepchnie cząsteczki wody i osłabi działanie wiatru. 

Zawijanie w “cukierka”

Cukierkiem (czasem też naleśnikiem) nazywamy sposób zawinięcia poszkodowanego w folię NRC w taki sposób, aby odizolować go od podłoża. Możemy użyć do tego części garderoby lub śpiwora.

  1. Folię rozkładamy na podłożu, a następnie układamy na niej ubrania. Warstwa od podłoża powinna być jak najgrubsza, pozostawiamy jednak część ubrań do przykrycia od góry.
  2. Ostrożnie przenosimy osobę poszkodowaną na tak przygotowaną folię.
  3. Część ubrań szczelnie owijamy wokół poszkodowanego, uwzględniając stopy i głowę. Możemy użyć też czapki, gogli czy rękawiczek – myślmy kreatywnie!
  4. Owijamy poszkodowanego folią. Za pomocą taśmy klejącej lub linek uszczelniamy konstrukcję warstwy zatrzymującej powietrze.
  5. Jeśli  tylko mamy pakiety grzewcze, umieszczamy na pierwszej warstwie odzieży (nigdy nie bezpośrednio na skórze!) – na klatce piersiowej i w pachwinach. 
O czym należy jeszcze pamiętać?

Nie zapominamy o sobie! Pamiętajmy, aby nie nie pozbywać się własnej odzieży, abyśmy z ratujących nie stali się poszkodowanymi.

Zostaw swój adres email, a na bieżąco będziemy informować Cię o wydarzeniach w Fundacji.

Fundacja Ayola

[email protected]

+48 608 468 918

Nr konta

mBank 41 1140 2004 0000 3702 8134 6715

numer IBAN PL 41 1140 2004 0000 3702 8134 6715

numer BIC BREXPLPWMBK

Używamy ciasteczek

Używamy ciasteczek w celu poprawienia komfortu korzystania ze strony. Nie są one szkodliwe! Zajrzyj do Polityki Prywatności, aby dowiedzieć się szczegółów.