Hipotermia – jak ją rozpoznać i jak pomóc osobie poszkodowanej

Czym jest hipotermia?

Hipotermia to medyczne określenie stanu, gdy temperatura głęboka ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Niezależnie od przyczyn, jest to zaburzenie równowagi pomiędzy wytwarzaniem a utratą ciepła.

Hipotermia bezpośredniego zagraża życiu, może wystąpić o każdej porze roku i w każdym miejscu na Ziemi. Jedynym sposobem leczenia jest zapobieganie dalszemu wychłodzeniu i przywrócenie prawidłowej temperatury ciała.

Nie tylko ujemne temperatury są niebezpieczne. Szczególnie niekorzystny jest wiatr, ponieważ powoduje bardzo szybkie wychłodzenie organizmu. .

Jak rozpoznać hipotermię?

Głębokiej temperatury ciała nie da się łatwo zmierzyć, dlatego nie jest istotne zapamiętanie stopnia hipotermii oraz odpowiadających im stopni temperatury, tylko prawidłowe rozpoznanie objawów, ponieważ od nich będzie uzależnione nasze postępowanie.

Istnieje pięć stopni hipotermii:

HT1 temp. ciała 35-32 ° C

– pełna przytomność, obecne drżenia mięśniowe, może pojawić się splątanie.

HT2 temp. ciała 32 – 28 °C

– stopniowe pogarszanie się świadomości aż do utraty przytomności, brak drżeń mięśniowych.

HT3 28 – 24 °C

– utrata przytomności, spowolnienie akcji serca, spłycenie oddechu i zmniejszenie liczby oddechów.

HT4 temp. ciała <24  °C
– brak oznak życiowych – zatrzymanie krążenia.

HT5 – śmierć

Postępowanie

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – oceń stan poszkodowanego i wezwij odpowiednie służby ratunkowe.

1. Występują drżenia, poszkodowany przytomny:

• zabezpiecz osobę wychłodzoną przed dalszą utratą ciepła – jeśli jesteście na dworze, nie zdejmuj z niej ubrania, zamiast tego dodaj kolejną warstwę i jeśli to możliwe  znajdźcie schronienie;
  • zachęć do ruchu!
  • podaj ciepłe słodzone napoje – NIGDY nie podawaj alkoholu

2. Brak drżeń, poszkodowany przytomny lub z zaburzoną świadomością

• zabezpiecz przed dalszą utratą ciepła, unikaj gwałtownych ruchów, pozostaw w pozycji leżącej/ półsiedzącej, oczekuj na przybycie służb ratunkowych;
  • NIE zachęcaj do ruchu – jeśli  masz pakiety grzewcze, połóż na tułów;
  • poszkodowany w pełni przytomny –  możesz podać ciepłe, słodkie płyny.

3. Brak drżeń, utrata przytomności, zachowany oddech

1. UNIKAJ gwałtownych ruchów – możesz doprowadzić do zatrzymania akcji serca – zabezpiecz ofiarę przed dalszą utratą ciepła, pozostaw w pozycji leżącej!
  2.  jeśli masz pakiety grzewcze, umieść na tułowiu.

4. Nieprzytomny, nie oddycha prawidłowo

1. jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną zatrzymania krążenia jest hipotermia, wydłuż ocenę obecności oddechu do 1 minuty.
  2. rozpocznij resuscytację krążeniowo- oddechową – 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy ratunkowe (lub tylko uciskanie klatki piersiowej),

Najważniejsza jest jednak profilaktyka!

ZAWSZE odpowiednio przygotuj się do wycieczki, przeczytaj aktualne komunikaty pogodowe oraz zapoznaj się z warunkami na szlakach.